Boşanma davası açıldıktan sonra eşlerin sadakat yükümü

Takip edin
Avukat Yasin GİRGİN son yazıları (TÜMÜNÜ GÖRÜN)

Boşanma davası açıldıktan sonra eşlerin sadakat yükümü

-Ben 3 senelik eşimle şu anda boşanma aşamasındayım. Davamız bir süredir devam ediyor. Yakın bir zaman önce de başka biri ile ilişkiye başladım. Bu durum boşanma kararı aldıktan sonra oldu. Ancak bunu öğrenen eşim mahkemede bunu kullanacağını söyledi. Boşanma aşamasında olmama rağmen bu durumu aleyhime kullanabilir mi?

Medeni Hukuk sistemimize göre boşanma kararı alınmakla, boşanma davası açılmakla hatta mahkemenin boşanma kararı vermesiyle dahi evlilik sona ermez. Evlilik, tarafların açtığı boşanma davasında verilen kararın kesinleşmesine kadar devam eder.

Medeni Kanun’un 185. maddesine göre de evliler, birbirlerine evliliğin sonuna kadar sadakatle yükümlü tutulmuşlardır. Bu sadakat yükümü özellikle cinsel sadakati kapsar. Bu sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışlar kusur sayılır ve manevi tazminat ödenmesini gerektirir.

' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA'