Diğer Yazılar

Kadınlar Yeniden Evlenmek İçin 300 Gün Beklemek Zorunda Değil

Takip edin

Boşanmış Kadının Yeniden Evlenme Süresi

Merhaba ben 24.04.14 tarihinde boşandım. Tekrar bir başkasıyla evlenmek için bekleme süresi varmış. Kadınlara haksızlık değil mi, teşekkürler. Zeynep K. 

Merhaba Zeynep Hanım, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 300 gün içinde doğacak çocuğun babası, boşanılan eş olarak kabul ediliyor, çocuk doğunca nüfusa babası olarak eski kocanın adı yazılıyor.

Çocukların anası-babası belli olsun diye, kadının boşanmadan itibaren 300 gün geçmeden evlenmemesi kuralı getirilmiş. Ancak bu kuralın getirilmesinden bu yana tıp teknolojisi oldukça gelişti. Kan testi ve diğer testlerle kadınların hamile olup olmadıkları anlaşılabiliyor.

Bu nedenle kadın, boşandıktan sonra gebe olmadığını kanıtlarsa 300 günlük bekleme süresi (iddet) kaldırılıyor. Mahkemeye dava açmanız, mahkemeden yazı alıp hastaneye gitmeniz ve gebe olmadığınıza dair raporu getirmeniz halinde 300 günlük bekleme süresi kaldırılır, böylece kısa sürede yeniden evlenebilirsiniz.

“Müşterek çocuk 08.09.2003 doğumlu K. C. ise boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren üç yüz gün içinde doğmakla evlilik içinde doğmuş olup taraflar boşanmış olduklarından velayet düzenlemesi askıdadır. Bu durumda K. C. yönünden babanın talebinin velayet düzenlemesine ilişkin olduğunun kabulü gerekir.” YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ Esas Numarası: 2013/17517 Karar Numarası: 2014/3186 Karar Tarihi: 19.02.2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalıdır