Kadınlar Yeniden Evlenmek İçin 300 Gün Beklemek Zorunda Değil

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Merhaba ben 24.04.14 tarihinde boşandım. Tekrar bir başkasıyla evlenmek için bekleme süresi varmış. Kadınlara haksızlık değil mi, teşekkürler. Zeynep K. 

Merhaba Zeynep Hanım, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 300 gün içinde doğacak çocuğun babası, boşanılan eş olarak kabul ediliyor, çocuk doğunca nüfusa babası olarak eski kocanın adı yazılıyor. Çocukların anası-babası belli olsun diye, kadının boşanmadan itibaren 300 gün geçmeden evlenmemesi kuralı getirilmiş. Ancak bu kuralın getirilmesinden bu yana tıp teknolojisi oldukça gelişti. Kan testi ve diğer testlerle kadınların hamile olup olmadıkları anlaşılabiliyor.

Bu nedenle kadın, boşandıktan sonra gebe olmadığını kanıtlarsa 300 günlük bekleme süresi kaldırılıyor. Mahkemeye dava açmanız, mahkemeden yazı alıp hastaneye gitmeniz ve gebe olmadığınıza dair raporu getirmeniz halinde 300 günlük bekleme süresi kaldırılır, böylece kısa sürede yeniden evlenebilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir