Nafaka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Nafaka Borcunun Ödenmemesi Halinde Cezası Var mı?

Nafakanın ödenmemesi halinde, İcra İflas Kanunu’nun 344. Maddesine göre; “Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir.

Borçlunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış olması halinde, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir.” Yani, nafaka vermeye mahkum olup da ilamda gösterilen ödeme şartlarına riayet etmeyen borçlu, alacaklının şikayeti üzerine İcra Ceza Mahkemesince tarafların hal ve vaziyetlerine göre on günden üç aya kadar hafif hapse mahkum edilir. Cezanın infazından sonra işleyecek nafaka hakkında aynı hüküm işler.

Bunun dışında Aile Mahkemesi Hakimi tarafından hükmedilen nafakanın borçlusu tarafından ödenmemesi halinde nafaka borçlusuna karşı nafaka alacağı için ilam ile icra takibi başlatılabilir. İcra İflas Kanunu 206. Hükmü gereğince, doğan her türlü nafaka alacakları” birinci sırada alacak niteliğindedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 93. Maddesine göre kural olarak emekli maaşının haczedilebilmesi için borçlunun muvafakatinin bulunması gerekirken, aynı maddeyle buna sınırlama getirilmiştir. Bu sınırlamaya göre nafaka borçları borçlunun muvafakati dışında bırakılmıştır. Bu hükme istinaden nafaka borçlusunun emekli maaşı haczedilebilir.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

2 thoughts on “Nafaka Borcu Ödenmezse Ne Olur?”

  1. Peki eşim hükümlü . Anlaşmalı olarak boşandık vasi olarak kardeşi atandı. Ama daha ilk ay itibariyle çocuğumu görmedikleri gerekçesiyle ödeme yapmayı reddetti . Vasiye icra takibi yapılabilir mi ?

  2. Ismail Çiçekbal

    Merhba bosanma davam var tedbir nafakasi verdi hâkim hnm karşı tarafın şahitleri dinlendi hakim bosarmi karar ne olur zaten aldmz para yetmiyor bide nafaka ödemek zorunda kaliyrz odeyemsek hapis yatiyyatiyorz bu adalet mi szce

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!