Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı, miras davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi çeşitli yayınları bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Av.Yasin GİRGİN (Tüm Yazıları Okuyun)

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

a) Anlaşmalı Boşanma Davalarında Süre

Boşanma davaları ne kadar sürer?
Boşanma davaları, bilinenin aksine eşlerden birinin boşanmayı istememesi nedeniyle uzamaz.

Anlaşmalı boşanma davaları, eşlerin birlikte başvurdukları yahut bir eşin açtığı davadaki taleplerin diğer eş tarafından da kabul edildiği davalardır.

Anlaşmalı boşanma davaları bu nedenle uygulamada diğer boşanma davalarından farklı usule tabi tutulmaktadır.

Diğer (çekişmeli) boşanma davalarında hakimin bir karara varabilmesi için yargılama yapması, yani tarafların iddialarını değerlendirebilmek için delillerini toplaması ve bunları hukuki olarak değerlendirmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarında ise böyle bir yargılama sürecinin işlemesi gerekmez, çünkü taraflar yaptıkları anlaşma ile hakimin yargılama süreci ile varacağı sonucu kendi aralarında anlaşmaya bağlamıştır. Bu nedenle hakim, tarafların kendi aralarındaki anlaşmanın kamu düzenine aykırı koşullar içerip içermediğini inceler ve bir aykırılık görmez ise anlaşmayı onaylayarak davayı sonuçlandırır.

Hakimin süreçleri işletmek (davaya cevap, cevaba cevap, cevaba cevaba cevap ve delillerin toplanması gibi) zorunda olmaması nedeniyle anlaşmalı boşanma davaları, davanın açılmasından sonra genellikle ilk bir hafta içerisinde sonuçlandırılmakta, tarafların temyiz isteminden vazgeçmeleri ile de kesinleşmektedir.

b) Çekişmeli Boşanma Davalarında Süre

Anlaşmalı boşanma dışında diğer sebeplerle açılmış bulunan çekişmeli boşanma davaları kendi kişisel tecrübeme göre yerel mahkemede 8 ile 12 ay arasında sürmektedir.

Davanın açılmasından sonra, dava dilekçesi davalıya tebliğ edilmekte, davalının buna cevap vermesi, davacının davalının cevabına cevap vermesi, davalının bu cevaba cevaba ikinci cevap (düplik – cevaba cevaba cevap) vermesi safhalarından sonra ilk duruşma (ön inceleme duruşması) günü verilmektedir, bu süre davanın açılmasından yaklaşık 5 ay sonrasıdır.

c) Yargıtay İncelemesi (Temyiz) Süresi

kum-saatiKimi zaman, davaya bakan mahkemenin verdiği kararlar taraflarca beğenilmez vedosyanın bir üst mahkeme tarafından yeniden incelenmesi istenebilir. Buna “kararın temyizi” adı verilir.

Yerel Mahkemeler’in verdiği dosya hakkındaki kararlar Yargıtay’ın 2. Hukuk Dairesi tarafından temyizen incelenmektedir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, dosya sayısı bakımından Yargıtay’ın iş yükü en ağır dairelerinden biridir. Bu dairede ortalama olarak temyiz incelemesi süresi 2010 yılı için 259 gündür.

2014 Yılı İstatistikleri ile Boşanma Dava Süreleri

Aşağıda, 2014 yılı için Türkiye genelinde görülen davalar ile Ankara, İstanbul ve İzmir’de görülen boşanma davalarının süreleri hakkındaki istatistiki bilgiler tablo ile gösterilmiştir:

SüreAnkaraİstanbulİzmir
2 aydan az4.1894.3184.513
2-42.6799.0612.734
5-81.5255.4241.442
9-129953.133887
13-189042.803672
19-245091.552391
25-353581.488264
36+1761.080140
Bilinmeyen244826

*Kaynak TÜİK

“Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer” üzerine 9 düşünce

 1. Ben eşimden ayrıldım boşanma davası açtım ve 6. yıla gelmekteyiz ki hala davam sürüyor.
  boşanma davası açtım hakim reddetti ve yeni dava açmam için 3 yıl beklemem gerekti.bekledim ve yeniden açtım araya adli tatil girdi vs derken 8 ay oldu hala dilekçe veriyoruz.daha hakim inceleyecek karar verecek.bu da 4 5 ayı bulurmuş.ondan sonra boşarsa 1 yılda da temyizden geliyormuş.yani 7 8 yılı bulacak gibi.
  hakimler bu durumu görmeli.bir kişiyi 7 8 yıl boşamamak insan haklarıyla bağdaşır mı.
  karşı taraf keyfi uzatıyor bu iinsanın sinirlerini bozuyor buna karşı birşey yapılamaz mı. şimdi sinir krizi geçirip karşı tarafı öldürsek daha mı iyi olacak.

 2. merhaba ben 2007 yılında eşimle evlendim 2008 yılında kızım 40 günlükken bosanma davası açtım 2010 2. ayından ayrıldık dava bitti bu süreçde kızımı göstermemekle beni öldürmekle aileme zarar vermekle tehdit etti beni birkaç kere kaçırmaya kalkdı neyse ben 2011 yılının 11.ayında kızım için dayanayıp tekerar evlendim şimdide 2 yıldır eve bir katkısı olmöadı uyuşturucu kullandığını öğrendim hatta 4 defa yakalanmış 2 davası kapanmış ceza bekliyo 2 davasıda sürüyor yani gidiyo tahlil falan veriyo neyse ve beni aldattığını öğrendim kızıma aileme bana zaarar vermemesi için ne yapabilirim beni tehdit ederse veya önceki olayları yaşatırsa nasıl davranmam lazım biliyosunuz korunma istendiği halde kadın cinayetleri durdurulmuyor bana önerebileceğiniz bir avukat varmı maddi durumum çok iii değil

 3. boşanma davası ilk duruşma oldu ve çekişmeli boşanma nafaka almak için kadın açtı 3 çocugum var ve oturdukları ev kendimin kira yok boşanmak istemediğini söylemiş sadece para almak için söylemiş benim avukatım boşanma ve nafaka için oldugunu ve uzatmanın fayda getirmeyecegini söylemiş benim bir sorum var eger istemez ise boşanmam ne kadar sürer

 4. iyi günler abim esiyle pazartesi günü anlaşmalı olarak boşandı.dilekçe vermeye gittikleri gün hakimle direk görüşüp boşanmaları gerçekleşti.ancak eşi bu durumu ailesine söylememiş.cünkü o gün boşanmayı beklemiyomuş.cuma günü ailesi bunu duyunca kötü seyler yasandı. tekrar araya girdiler ve abimi yeniden denemeleri konusunda mecbur bıraktılar. eşinin abileri araya girdi.davayı geri cektiklerini söylediler böyle birsey mümkünmü? dava geri cekilmiş oldugumda hiç ayrılmamış durumuna mı düşüyorlar? ve yeniden ayrılmaları için üzerinden bir süre geçmesi gerekiyormu? tesekkürler.

 5. merhaba, 20 mayısta çekişmeli boşanma davası açmıştım. eşim tebligata cevap vermediğini söyledi. hiç mahkememiz olmadı. şimdi karşılıklı protokol imzalayıp davayı anlaşmalıya çevirmek istiyorum. protokolü nereye vermeliyim ve mahkeme hızlanır mı? ilk duruşma ne zaman olur? yardımcı olur musunuz? teşekkürler…

 6. Merhaba 2013 te eşim ile ayrıldık dava açıldı dava bu yil nisan ayında sonuçlandı nafaka 300tl oldu kızım için itiraz etti şimdi Yargıtay da altı ay oluyor acaba sonuç ne kadar da gelir

 7. Merhaba
  Abim esiyle bosaniyor bu dava ne kadar surer. Evlilikleri 11 yil surdu. Abim isterek severek degil 17 yasinda babamijn istegi baskisi uzreine evlendi. Sevmeye calistigini ama yengemin abisi ile ablam da evli oldugu icin hicbirsey diyememis. Ama bi kac yildir aralari daha kotu oldu zaten abim eve gec geliyordu isten meger yengem uyusun tartismamak icin gec geliyormus. O yatmadan yatmazdi. En sonunda dava acti fakat ilk dava onumuzdeki ay gorulecek sizce ne kadar surede biter. Annemlen falan birlikte kaliyorlardi. Tazminat acarsa ne kad alir yada nasil olur merak ve stres icindeyim bu olay hepimize yansidi olumsuz olarak. Lutfen cvp bekliyorum.

 8. Merhaba
  Abim esiyle bosaniyor bu dava ne kadar surer. Evlilikleri 11 yil surdu. Abim isterek severek degil 17 yasinda babamijn istegi baskisi uzreine evlendi. Sevmeye calistigini ama yengemin abisi ile ablam da evli oldugu icin hicbirsey diyememis. Ama bi kac yildir aralari daha kotu oldu zaten abim eve gec geliyordu isten meger yengem uyusun tartismamak icin gec geliyormus. O yatmadan yatmazdi. En sonunda dava acti fakat ilk dava onumuzdeki ay gorulecek sizce ne kadar surede biter. Annemlen falan birlikte kaliyorlardi. Tazminat acarsa ne kad alir yada nasil olur merak ve stres icindeyim bu olay hepimize yansidi olumsuz olarak. Ayrica cocuklari yok . Lutfen cvp bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir