Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi kitapları bulunmaktadır.
.
Randevu ve iletişim için: 0533 483 9313'ten bize ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

a) Anlaşmalı Boşanma Davalarında Süre

Anlaşmalı boşanma davaları, eşlerin birlikte başvurdukları yahut bir eşin açtığı davadaki taleplerin diğer eş tarafından da kabul edildiği davalardır.

Anlaşmalı boşanma davaları bu nedenle uygulamada diğer boşanma davalarından farklı usule tabi tutulmaktadır.

Diğer (çekişmeli) boşanma davalarında hakimin bir karara varabilmesi için yargılama yapması, yani tarafların iddialarını değerlendirebilmek için delillerini toplaması ve bunları hukuki olarak değerlendirmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarında ise böyle bir yargılama sürecinin işlemesi gerekmez, çünkü taraflar yaptıkları anlaşma ile hakimin yargılama süreci ile varacağı sonucu kendi aralarında anlaşmaya bağlamıştır. Bu nedenle hakim, tarafların kendi aralarındaki anlaşmanın kamu düzenine aykırı koşullar içerip içermediğini inceler ve bir aykırılık görmez ise anlaşmayı onaylayarak davayı sonuçlandırır.

Hakimin süreçleri işletmek (davaya cevap, cevaba cevap, cevaba cevaba cevap ve delillerin toplanması gibi) zorunda olmaması nedeniyle anlaşmalı boşanma davaları, davanın açılmasından sonra genellikle ilk bir hafta içerisinde sonuçlandırılmakta, tarafların temyiz isteminden vazgeçmeleri ile de kesinleşmektedir.

b) Çekişmeli Boşanma Davalarında Süre

Anlaşmalı boşanma dışında diğer sebeplerle açılmış bulunan çekişmeli boşanma davaları kendi kişisel tecrübeme göre yerel mahkemede 8 ile 12 ay arasında sürmektedir.

Davanın açılmasından sonra, dava dilekçesi davalıya tebliğ edilmekte, davalının buna cevap vermesi, davacının davalının cevabına cevap vermesi, davalının bu cevaba cevaba ikinci cevap (düplik – cevaba cevaba cevap) vermesi safhalarından sonra ilk duruşma (ön inceleme duruşması) günü verilmektedir, bu süre davanın açılmasından yaklaşık 5 ay sonrasıdır.

c) Yargıtay İncelemesi (Temyiz) Süresi

kum-saatiKimi zaman, davaya bakan mahkemenin verdiği kararlar taraflarca beğenilmez vedosyanın bir üst mahkeme tarafından yeniden incelenmesi istenebilir. Buna “kararın temyizi” adı verilir.

Yerel Mahkemeler’in verdiği dosya hakkındaki kararlar Yargıtay’ın 2. Hukuk Dairesi tarafından temyizen incelenmektedir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, dosya sayısı bakımından Yargıtay’ın iş yükü en ağır dairelerinden biridir. Bu dairede ortalama olarak temyiz incelemesi süresi 2010 yılı için 259 gündür.

2014 Yılı İstatistikleri ile Boşanma Dava Süreleri

Aşağıda, 2014 yılı için Türkiye genelinde görülen davalar ile Ankara, İstanbul ve İzmir’de görülen boşanma davalarının süreleri hakkındaki istatistiki bilgiler tablo ile gösterilmiştir:

SüreAnkaraİstanbulİzmir
2 aydan az4.1894.3184.513
2-42.6799.0612.734
5-81.5255.4241.442
9-129953.133887
13-189042.803672
19-245091.552391
25-353581.488264
36+1761.080140
Bilinmeyen244826

*Kaynak TÜİK

“Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer” üzerine 14 düşünce

 1. Ben eşimden ayrıldım boşanma davası açtım ve 6. yıla gelmekteyiz ki hala davam sürüyor.
  boşanma davası açtım hakim reddetti ve yeni dava açmam için 3 yıl beklemem gerekti.bekledim ve yeniden açtım araya adli tatil girdi vs derken 8 ay oldu hala dilekçe veriyoruz.daha hakim inceleyecek karar verecek.bu da 4 5 ayı bulurmuş.ondan sonra boşarsa 1 yılda da temyizden geliyormuş.yani 7 8 yılı bulacak gibi.
  hakimler bu durumu görmeli.bir kişiyi 7 8 yıl boşamamak insan haklarıyla bağdaşır mı.
  karşı taraf keyfi uzatıyor bu iinsanın sinirlerini bozuyor buna karşı birşey yapılamaz mı. şimdi sinir krizi geçirip karşı tarafı öldürsek daha mı iyi olacak.

 2. merhaba ben 2007 yılında eşimle evlendim 2008 yılında kızım 40 günlükken bosanma davası açtım 2010 2. ayından ayrıldık dava bitti bu süreçde kızımı göstermemekle beni öldürmekle aileme zarar vermekle tehdit etti beni birkaç kere kaçırmaya kalkdı neyse ben 2011 yılının 11.ayında kızım için dayanayıp tekerar evlendim şimdide 2 yıldır eve bir katkısı olmöadı uyuşturucu kullandığını öğrendim hatta 4 defa yakalanmış 2 davası kapanmış ceza bekliyo 2 davasıda sürüyor yani gidiyo tahlil falan veriyo neyse ve beni aldattığını öğrendim kızıma aileme bana zaarar vermemesi için ne yapabilirim beni tehdit ederse veya önceki olayları yaşatırsa nasıl davranmam lazım biliyosunuz korunma istendiği halde kadın cinayetleri durdurulmuyor bana önerebileceğiniz bir avukat varmı maddi durumum çok iii değil

 3. boşanma davası ilk duruşma oldu ve çekişmeli boşanma nafaka almak için kadın açtı 3 çocugum var ve oturdukları ev kendimin kira yok boşanmak istemediğini söylemiş sadece para almak için söylemiş benim avukatım boşanma ve nafaka için oldugunu ve uzatmanın fayda getirmeyecegini söylemiş benim bir sorum var eger istemez ise boşanmam ne kadar sürer

 4. iyi günler abim esiyle pazartesi günü anlaşmalı olarak boşandı.dilekçe vermeye gittikleri gün hakimle direk görüşüp boşanmaları gerçekleşti.ancak eşi bu durumu ailesine söylememiş.cünkü o gün boşanmayı beklemiyomuş.cuma günü ailesi bunu duyunca kötü seyler yasandı. tekrar araya girdiler ve abimi yeniden denemeleri konusunda mecbur bıraktılar. eşinin abileri araya girdi.davayı geri cektiklerini söylediler böyle birsey mümkünmü? dava geri cekilmiş oldugumda hiç ayrılmamış durumuna mı düşüyorlar? ve yeniden ayrılmaları için üzerinden bir süre geçmesi gerekiyormu? tesekkürler.

 5. merhaba, 20 mayısta çekişmeli boşanma davası açmıştım. eşim tebligata cevap vermediğini söyledi. hiç mahkememiz olmadı. şimdi karşılıklı protokol imzalayıp davayı anlaşmalıya çevirmek istiyorum. protokolü nereye vermeliyim ve mahkeme hızlanır mı? ilk duruşma ne zaman olur? yardımcı olur musunuz? teşekkürler…

 6. Merhaba 2013 te eşim ile ayrıldık dava açıldı dava bu yil nisan ayında sonuçlandı nafaka 300tl oldu kızım için itiraz etti şimdi Yargıtay da altı ay oluyor acaba sonuç ne kadar da gelir

 7. Merhaba
  Abim esiyle bosaniyor bu dava ne kadar surer. Evlilikleri 11 yil surdu. Abim isterek severek degil 17 yasinda babamijn istegi baskisi uzreine evlendi. Sevmeye calistigini ama yengemin abisi ile ablam da evli oldugu icin hicbirsey diyememis. Ama bi kac yildir aralari daha kotu oldu zaten abim eve gec geliyordu isten meger yengem uyusun tartismamak icin gec geliyormus. O yatmadan yatmazdi. En sonunda dava acti fakat ilk dava onumuzdeki ay gorulecek sizce ne kadar surede biter. Annemlen falan birlikte kaliyorlardi. Tazminat acarsa ne kad alir yada nasil olur merak ve stres icindeyim bu olay hepimize yansidi olumsuz olarak. Lutfen cvp bekliyorum.

 8. Merhaba benim bosanmam hakim tarafindan onaylandı bosandik ama eski eşim kararı yargitaya yollamis ne kadar sürer acaba ?

 9. Ben esimle 3 haftadir ayri yasiyorum bans hakaretler ederek evden ayrildi kavgalarimiz ve dayaklri evlendiyimiz gunden beri devam ediyorve hep ailelerin Araya girmesiyle Bu zamna kadar evliliyimiz surdu Bu sure icinde iki tane cocugumuz oldu biri 2 biride3yasinda ve beni borc icine soktu zaten borclari evlendiyimiz tarihlerde yapti benim Adina ckmis plan kredi kartlari var ve ailemden almis oldugu 10 bin dalar ve sindi bana Bu borclari odemeyeceyini soyledi Ben yerin SEN ode diyor cocuklarimda yanimdaydi AMA Ben ise gidip kartlarimi ve ev kirami odemek zorunda oldugum icin cocuklarimi babasina yolladim cunku bakacak kimsem yok cocuklarim kucuk oldugu icin suan devlet kreslerinede almyolar Ben mahkemede bana brakmis oldugu borclari kendisine odetmeyi talep edebilirmiyim ve cocuklarimi gostermemekle beni cocuklarima kotulemekle tahtit editolar

 10. boşanan kadın yani illaki erkekten kaçan kadına bu ülkede hak ve mal verilmesin, çünkü bunu bilen kadınlar bilerek evlilik lerini yıkıp çeşitli bahanelerle erkeği sömürme dertlerindeler! kaçan kadına bir hak verilmemeli

 11. Merhaba
  Ben eşimden 3 haftadır ayrı yaşıyorum boşanma davasını ben açtım
  Tazminat ve nafaka istiyorum bir tane çocuğumuz olduğu için suan mahkeme zamanı belli değil ve ben eşimden her hangi bir destek görmüyorum
  Tazminat ve nafaka almadanda boşanmak istemiyorum.hakim ben istemediğim halde beni eşimden bosayabilir mi ?
  Cvp verirseniz sevinirim.

 12. çekısmeli bosanma sonucu bosandık ben davalıyım davacı trarafa 6 bin maddi 4bin manevi tazmınat verildi.ayrıca yoksulluk nafakası 200 tl. davacı ayrıca evlılık ıcınde bozdurulup harcanmıs zıynet esyalarını ıstedı. mahkeme zıynetlerı usul yonunden bozdu bu nedemektır yenıden altın davası acılabılırmı.yada mal yada esya paylasımı acılabılırmı davacı evını 2 yıl once terkettı.yargıtaya gıdersem ne olur.cevap ne zaman gelır.tesekkurler.

 13. merhaba benim yakışıklı avukatım. insanın içi dışına yansırmış, başımıza böyle kötü bir olay geldi ama sayenizde istediğimiz sonuçla kazanmayı başardık. davanın başında ne dediyseniz aynısı çıktı. siz daha önce amcamın oğlunun davasına da bakmıştınız, şimdi benim davama da baktınız, bir nevi aile avukatımız oldunuz. artık size sormadan tek bir adım atmam

 14. MERHABA KOLAY GELSIN CEKISMELI BOSANMA DAVASI ACTIM 1.MAHKEMEDE ESIM VE BEN BOSANMAK ISTIYORUZ DEDIK 2.MAHKEMEDE ESIM GELMEDI VE MAHKEME RED OLDU BUNUN ICIN NE YAPMAM GEREKIYO LUTFEN YARDIM EDERMISINIZ? SAYGILARIMLA…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir