Evlilik Sözleşmesi Yapmadan Malvarlığı Korumanın Yolu Var mı?

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Yakın zaman önce nişanlandım. 1 sene içinde evlenmeyi planlıyoruz. Annem evlenmeden önce evlilik sözleşmesi yapmamızı istiyor, nişanlım ise bu durumu kesinlikle kabul etmiyor. Evlilik sözleşmesi yapmadan üzerimde bulunan taşınmazları korumamın bir yolu var mı?

Evlilik sözleşmesi evlilik öncesi, evlenme töreni sırasında ve evlilik gerçekleştikten sonra eşlerin edinecekleri mal varlığının boşanma halinde nasıl tasfiye edileceğini belirledikleri bir sözleşme türüdür. Eşler, evlilik sözleşmesi ile evlendikten sonra çalışmaları karşılığında edindikleri mal varlığının paylaşımı konusunda anlaşırlar.

Ancak evlilik sözleşmesi, evlendikten sonra edinilen mallar içindir. Yani evlilikten önce sahip olunan ya da evlilik içinde karşılığı verilmeden, örneğin miras ya da bağışlama yoluyla, edinilen mallar paylaşıma tabi değildir. Bu nedenle halen üzerinizde bulunan taşınmazlar için özel bir anlaşma yapmanıza gerek yoktur. Bu taşınmazların kira gelirleri ise edinilmiş mal sayılır ve boşanma halinde paylaşılacaktır. Evlilik sözleşmesi yapmanın dışında yeni edineceğiniz malları korumanın bir yolu bulunmamaktadır.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
ANKARA BOŞANMA AVUKATI ; BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR