Dini nikahı bozduk, eşim eve dönmüyor

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Eşimi 5 Ocak 2015 tarihinde ailesinin yanına gönderdim. Akabinde 3 hafta sonra ben de yanına gittim. Fakat orada geçen tartışmalardan dolayı eşimle aramızdaki dini yani İslam nikahını bozduk, dinen boşanmış olduk. Ben tekrar ortak konutumuzun olduğu eve döndüm, dönerken benimle gelmek istemedi, kendisini getiremedim. Şu anda da halen sürekli evine dön çağrısı yapmama rağmen dönmüyor. 4 ay süre dolmak üzere. Bana dönmeme bahanesi olarak da dini nikahımızın olmadığını öne sürüyor. Fakat ben kendisine buraya geldiği takdirde hemen dini nikahımızı yenileyeceğimizi ifade etmeme rağmen ikna olmuyor. Böyle bir durumda evine dön ihtarı çeksem, mahkemeye dini nikahımızın olmadığını haklı bir sebep olarak söyleyebilir mi ? Süleyman K.

Terk nedeniyle açılacak boşanma davalarında, terk eden eşin eve dönmemesinin haklı bir sebebe dayanmaması gerekir. Sizin durumunuzda eşiniz aranızda dini nikah olmadığını söyleyerek müşterek konuta dönmeyeceğini beyan etmiş. Şahsi görüşüm bu gerekçenin haklı bir gerekçe olarak kabul edilemeyeceği yönünde. Siz de dini nikahı yenilemek istediğinizi belirterek samimiyetinizi ortaya koymuşsunuz. Bu nedenle geçmesi gerekli zamanlara dikkat ederek terk ihtarı gönderebilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir