Zina Hukuksal Nedeniyle Verilen Emsal Boşanma Kararı

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

2. Hukuk Dairesi         2019/4012 E.  ,  2019/12142 K.

MAHKEMESİ : Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi
DAVA TÜRÜ : BoşanmaZiynet AlacağıTedbir Nafakası

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda bölge adliye mahkemesi hukuk dairesince verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm davacı kadın tarafından reddedilen boşanma davası yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
Dava zina (TMK m. 161) hukuksal sebebine dayalı boşanma davasıdır.

Bölge adliye mahkemesince davacı kadının zina (TMK m.161) hukuksal sebebine dayalı boşanma talebinin reddine karar verilmiş ise de; toplanan delillerden, davacı kadının dayandığı ve davalı erkek tarafından inkar edilmeyen, erkeğin başka kadınla birlikte, banyoda yarı çıplak vaziyette çekildiği ve samimi durumda oldukları anlaşılan fotoğrafının bulunduğu ve tanık beyanından erkeğin başka kadının yanında yaklaşık 10 gün süreyle kaldığı anlaşılmaktadır.

Bölge adliye mahkemesince davalı erkeğin güven sarsıcı davranışlarda bulunduğunun sabit olduğu kabul edilmiş ise de; erkeğin başka kadınla uygunsuz fotoğrafının olması ve başka kadınla birlikte yaşaması, cinsel ilişkinin güçlü karineyle yaşandığına ve dolayısıyla zinanın varlığına delalet eder.

Bu durumda erkeğin zinası ispatlanmış olup Türk Medeni Kanunu’nun 161. maddesi koşulları oluşmuştur. Gerçekleşen bu durum karşısında tarafların zina (TMK m. 161) hukuki sebebiyle boşanmalarına karar verilmesi gerekirken, yazılı gerekçe ile davacı kadının zina (TMK m. 161) hukuksal sebebine dayalı boşanma talebinin reddine karar verilmesi doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

3 thoughts on “Zina Hukuksal Nedeniyle Verilen Emsal Boşanma Kararı”

  1. Merhaba Yasin bey size miras ile alakalı bir sorum olacak. Annenin anne ve babası yıllar önce öldü annem kalan mirastan hakkı olanı istediğinde ,dayımın bir tanesi hakkı olanı vermedi. Annenin maddi durumu iyi olmadığı için dava açıp mahkeme yoluna gidemedi. Dayım da vefat etti mşrasçı olarak sadece şuanda birinci derecede annem hayatta.Dedemin 5 çocuğu vardı hepsi vefat etti .Tapular anneanemin ve dedemin üzerinde gözüküyor. Bu durumda annem miras payını nasıl alabilir alırsa be kadar maddi külfet getirir öğrenebilir miyim.

  2. Merhaba yasin bey kuzenimin eşi 7 yıl önce iki kızını da alıp evi terk etti iki defa eve dön çağrısı yaptı mahkeme yaklaşık 7 yıldır sürüyor kadın bosanmayi kabul etmiyor ve hakim bosamiyor son mahkeme de hakim davayı düşürdü yine boşamadi kuzenim tekrar dava açtı fakat eşi bir üst mahkemeye taşıdı kızı ve bir akrabasını şahit yazmış henüz boşanmaya hazır olmadığını beyan etmiş kuzenim 7 yıldır mağdur bir erkek olarak yemek çamaşır temizlik ve her türlü ihtiyaçları var bosanamadigi için evlenemiyorda çok yıprandı bu süreçte bu durumda ne yapabilir cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  3. Merhaba Yasin bey size bir kaç sorum olacak ben eşimle ayrılmak istiyorum aramızda bazı sorunlar yaşandı ailesinden taraf oldu kendimize ayrı ev açacaktık ama lakin ayrı evi açmadı başkasının evinde üstüme yürüdü bana vurdu küfür etti bende ailemle birlikte memleketime geldim 1 yaşında çocuğum var ona verilmesini istemiyorum 6 aydır ailemin yanındayım hiç bir şekilde çocuğunu sormuyor ve aldatmaları oldu son zamanlar da yatak ayırıyordu sürekli dışarda geziyor ailesinin sözünden çıkmıyor alkol kullanıyor çok sorumsuz du bana hakaretler etti çocuğumu benden alır diye birşey yapamıyorum çocuğum bana verilir mi bende kalır mı beni bilgilendirr misiniz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
ANKARA BOŞANMA AVUKATI ; BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR